خانه وی-ام از بیگ

خانه وی-ام از بیگ

خانه وی-ام از بیگ

این ساختمان های مسکونی در سال 2005 با زیربنای 25 هزار مترمربع و در کوپنهاگ دانمارک توسط بیارکه اینگلس، دفتر معماری بیگ و با همکاری JDS ، طراحی و ساخته شده و برنده جایزه افتخاری میس وندر روهه در2007، برنده جایزه بهترین ساختمان اسکاندیناوی در 2006 گشته اند.نام این مجموعه خانه های وی- ام است زیرا از بالا به شکل V و M دیده می شوند.این مجموعه اولین پروژه ساخته شده در اورستاد، ربع جدید کوپنهاگن است . خصوصیت ویژه آن انعکاس نقطه نظر گروه پلات در چگونگی ایجاد بیشترین نور و دید ممکن برای بیشترین تعداد ساکنین است.کل پروژه شامل 41 فلت با مالکیت اشتراکی و 180 آپارتمانشخصی می باشد.به منظور آزاد گذاشتن فضای اطراف ساختمان،بنای V شکل روی ستون هایی به ارتفاع 5 متر قرار گرفته است و محوطه ساختمان به سمت پارکی در قسمت جنوبی باز می شود. این مسئله باعث به وجودآمدن یک محوطه نیمه عمومی نیمه خصوصی برای ساکنین مجموعه شده است. محوطه سازی سیال برای عابرین از مسیر خیابان به زیر ساختمان و حیاط مجموعه به آن حس یکپارچگی میدهد و بیند و بنا ارتباط واحدی برقرار میکند. اضافه بر آن، در این حیاط محل بازی برای مهدکودک طبقه همکف در ساختمان M و محوطه آموزشی پویای زیر ساختمان V در نظر گرفته شده است .

در این پروژه تیپولوژی مسکن واحد لوکوربوزیه تعریفی دوباره یافته و پیشرفت کرده است.راهروهای مرکزی کوتاه هستند و از هر دو انتها نور میگیرند. حجم ساختمان بهینه نور، دید و هوا را در اختیار ساکنین قرار میدهد. همچنین ، نمای ساختمان با بیرون زدگی ها و زوایای شکسته شده فضاهایی را برای برخورد های غیر رسمی به وجود آورده است.

در ساختمان V هر آپارتمان یک بالکن مثلثی نوک تیز در ضلع جنوبی دارد و اتاق هایی که ارتفاع سقف آنها گاه به 5 متر می رسد. به جای آپارتمان های بلند مرتبه رایج،این واحدها به صورت اتاق هایزیرشیروانی طراحی شده اند.هر یک از آنها در عرض و ارتفاع متفاوت هستند اما همه آپارتمان ها دارای فضایی با ارتفاع 2 طبقه رو به شمال و یک دید پانورامای باز به سمت جنوب هستند و همین مسئله امکان طراحی آپارتمان را توسط مالکین آن فراهم می سازد.

در واقع ایده اولیه طرح این بنا از این مطلب گرفته شده است:وقتی انسان ها با یکدیگر متفاوتند چرا همه واحد ها یک شکل ساخته شوند؟

اخبار ما

انا لله و انا الیه راجعون

انا لله و انا الیه راجعون

انا لله و انا الیه راجعون همانا ما از خداییم و به سوی او باز میگردیم

مشاهده مطلب

سال نو مبارک

سال نو مبارک

حلول سال نو و بهار پرطراوت را که نشانه قدرت لایزال الهی و تجدید حیات طبیعت می باشد رابه تمامی عزیزان تبریک و تهنیت عرض نموده

مشاهده مطلب

افتتاح دفتر جدید شرکت طرح معماری ماندگار پارس

افتتاح دفتر جدید شرکت طرح معماری ماندگار پارس

افتتاح دفتر جدید واقع در شهر تاریخی یزد مقارن با روز مهندس و با حضور مدیرعامل برگزار گردید.

مشاهده مطلب