رنگ قرمز در معماری

رنگ قرمز در معماری

رنگ قرمز در معماری

نور قرمز دارای کمترین فرکانس در بین رنگ های مرئی است.این رنگ که رنگی پر انرژی در بین رنگ ها است و به گونه ای گرم ترین رنگ نور است ، دارای ظاهری آتش گونه و پرانرژی است ، به صورتی که اگر از این رنگ به عنوان رنگ اصلی در نورپردازی استفاده شود باعث ایجاد حسی غضب آمیز و محرک خواهد شد،درست مانند کسی که در یک حلقه آتش گرفتار شده است.نور قرمز به علت شباهتش به آتش و فلزات گذاخته رنگی هشدار دهنده است،لذا می بینیم که از این رنگ در چراغ های ترمز ماشین و چراغ های راهنما زیاد استفاده می شود.

چیزی که مشخص است ، استفاده زیاد از این رنگ به عنوان رنگ اصلی به هیچ وجه مطلوب نمی باشد، مگر در جایی که واقعا نیاز به ایجاد چنین احساسات نا مطلوبی هست،مانند تونل های وحشت و امثال آن.

همچنین خوب است اشاره کنیم به این که استفاده این رنگ در کنار رنگ های دیگر و به صورت جزئی می تواند مطلوب باشد.به عنوان مثال از آنجا که این رنگ دارای طیفی گرم است و حس گرسنگی را در انسان تحریک می کند می تواند در کنار رنگ هایی هم چون سفید در رستوران ها و غذاخوری ها مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین با استفاده از این رنگ در کنار رنگهای دیگر چون رنگ سفید گرم می توان حس جلال و ثروت را به مخاطب منتقل کرد.از سوی دیگر این رنگ به عنوان رنگ شهادت و عشق شناخته می شود.می توان با استفاده از این رنگ در مکان های متناسب ، این احساس ها را به مخاطب منتقل کرد.

از نکات منفی این رنگ نور می توان به تاثیر نا مطلوب آن بر درختان اشاره کرد.به واقع ما به عنوان نورپرداز می بایست روانشناسی دیگر موجودات زنده را نیز مد نظر داشته باشیم.این رنگ به علت طیف طول موجی که دارد باعث ایجاد حس وجود روز در گیاهان می شود ، و این باعث می شود گیاهان در محاسبه طول روز و در نتیجه فصل موجود و شرایط طبیعی دچار مشکل شود و مثلا در فصل زمستان از خود رفتاری زمستانی نشان دهد.لذا درختان و گیاهان ، به خصوص انواعی که حساس تر هستند دچار آسیب هایی تا حد جدی می شوند.در نتیجه ما می بایست در نورپردازی فضای سبز از رنگ قرمز و رنگ های ترکیبی آن پرهیز نماییم

کاربرد رنگ قرمز در معماری

رنگ قرمز (تنالیته داغ)

رنگ قرمز یك رنگ هیجان‌انگیز است و باعث اشتیاق و علاقه شدید و تعصب شدید در فرد می شود. این رنگ تركیبی با رنگ خون است و تولد، سرزندگی، فعالیت و توانگری را به روحیه افراد انتقال می‌دهد.

این رنگ، تركیبات متنوعی دارد كه اثرات متفاوتی را در روحیه آدمی ایجاد می‌كنند. به عنوان مثال:

رنگ قرمز متمایل به شرابی: رنگ قرمز یاقوتی، توانگری، قدرت و سنت را در روحیه افراد یادآور می‌شود و از تركیبات كلاسیك رنگ قرمز محسوب می‌شود.

رنگ قرمز گیلاسی: سرزندگی، جوانی و انرژی را در فرد ایجاد می‌كند.

رنگ قرمز گوجه‌ای: گرما را به فرد انتقال می‌دهد.

رنگ قرمز برای بهبود بخشیدن به حس بویایی و اشتها در افراد كاربرد بالایی دارد.

به شكل سنتی، رنگ قرمز، رنگ افسونگری بوده و در خیلی از فرهنگ‌ها، این رنگ برای نشان شادی و خوشبختی استفاده می‌شود.

فیلسوف‌های یونان قدیم، اصرار می‌كردند كه مردها غذای قرمز بخورند و مایعات قرمز بنوشند به منظور اینكه دارای اعتماد به ‌نفس و حس خوشبینی می‌شود.

از دید روانشناسی، افرادی كه رنگ مطلوب آنها رنگ قرمز است، دارای اعتماد‌به‌نفس بالایی هستند، افرادی توانگرند (افراد ثروتمند و افرادی كه در زندگی خود همیشه ریسك می‌كنند از این رنگ استفاده می‌كنند)، افرادی كه عاشق این رنگ هستند، افرادی با اطلاع، برونگرا، هیجانی، سبقت‌جو، با انرژی، شجاع، خوشبین، ماجراجو و مثبت هستند

این رنگ علاوه بر اثرات مثبتی كه در افراد ایجاد می‌كند اثرات بدی هم دارد.

رنگ قرمز یك رنگ قوی است و ضربان قلب را تشدید می‌كند، فشار خون را بالا می‌برد و باعث می‌شود حركت تنفسی بالا برود.

در دكوراسیون منزل رنگ قرمز را می‌توانند در برخی از فضاها استفاده كنید نه درهمه دیوارها و فضاها.

رنگ قرمز همانطور كه اشاره شد، حس بویایی و اشتها را تقویت می‌كند و برای استفاده در آشپزخانه یا اتاق ناهار خوری توصیه می‌شود. می‌توانید حتی در مبلمان این دو فضا از این رنگ استفاده كنید.یك اتاق ناهارخوری را در ذهن خود مجسم كنید كه دارای یك میز ناهارخوری با یك رومیزی قرمز متمایل به شرابی است.با صندلی‌های چوبی كه رویه صندلی‌ها هم از تنالیته شرابی استفاده شده استبشقاب‌های زرد لیمویی با دستمال سفره‌های شرابی به همراه لیوان‌های آب آلبالو به همراه یك گلدان رز قرمز با شمعدان‌های قرمز گیلاسی چه میز شام رمانتیك و گرمی را ایجاد می‌كند.روحیه تمام افراد پشت میز را در یك لحظه می‌توانید ببینید، همه آنها با اشتها و دارای فكر آسوده هستند.این رنگ اغلب به عنوان رنگ حاشیه برای درهای ورودی می‌‌تواند استفاده شود چون شكوفایی و شادی را به خانه هدایت می‌كند.رنگ قرمز فضاهایی مثل حال ورودی یا راهروها را می‌تواند برافروخته كند، این رنگ چشم را به طرف خود جذب می‌كند ولی به عنوان رنگ دیوارها در فضاهای كوچك مخصوصاً تنالیته تیره آن توصیه نمی شود چون روحیه دلتنگی را به وجود می‌آورد. رنگ قرمز سطح انرژی را در اتاق افزایش می‌دهد و هیجانات آدمی را بالا می‌برد و در اتاق‌ خواب جفت‌ها توصیه می‌شود و عشق را به محیط خواب آنها به ارمغان می‌آورد.ولی در اتاق خواب كودكان توصیه نمی‌شود زیرا سطح انرژی آنها را بالا برده و بی‌خوابی در آنها ایجاد می‌كند. استفاده از این رنگ برای افرادی كه دارای فشار خون بالا هستند نیز توصیه نمی‌شود.

اتاق خوابی را تصور كنید كه دارای پرده‌های قرمز شرابی، روتختی‌هایی از همان رنگ، چراغ خواب گوجه‌ای در كنار تختخواب، دمپایی روفرشی گیلاسی در كنار تختخواب، قالیچه شرابی رنگ در كف اتاق و رنگ دیوارهای اتاق تلفیقی از رنگ قرمز با سفید ‌باشد .چه اتاق خواب گرم و رویایی!آیا می‌توانید گرمای آن را در وجود خویش حس كنید؟

این رنگ برای اتاق نشیمن یا اتاق مهمان نیز مطلوب است چون تمام فضای اتاق را احاطه می‌كند و صمیمیت را در افراد ایجاد می كند.دیوارهای قرمز گیلاسی اتاق نشیمن با مبل‌های راحتی هم‌رنگ دیوارها چه فضای جالب و گرمی را برای مهمان‌ها در هنگام صرف چای ایجاد می‌كند!!علاوه بر رنگ دیوارها و مبلمان می‌توانید از این رنگ به عنوان زمینه رنگی در طاقچه‌های تورفته گنجه‌ها، داخل كابینت‌های آشپزخانه، حاشیه شومینه استفاده كنید.این رنگ بهترین سپر در مقابل سرمای زمستان است.

مخصوصاً در منازلی كه از گرمای طبیعی خورشید بی‌بهره هستند؛ استفاده از رنگ زرد و قرمز در قسمت‌هایی از منزل گرما را به افراد خانواده هدیه می‌دهد.اگر تأثیر هر رنگ را در روح و ذهن خویش جای دهیم می‌توانیم محیط مطلوبی را در منزل خویش فراهم كنیم و از وجود آنها در اطراف خویش لذت ببریم.

انتخاب رنگ در آشپزخانه

چند راهنمایی ساده برای انتخاب رنگ آشپزخانه . از كجا می‌فهمید كدام رنگ مناسب طرح آشپزخانه شماست؟

ساده‌ تر از آن است كه فكر می‌كنید. وقتی چیزهای به درد نخور را حذف كردید، آن وقت به راحتی می‌توانید انتخاب كنید. در اینجا چند روش برای انتخاب رنگ آشپزخانه به شما ارایه شده است.

انتخاب رنگ برای آشپزخانه‌های كوچك

از چوب و رنگ تیره كه موجب می‌شوند فضای آشپزخانه كوچكتر به نظر برسد، استفاده نكنید؛ بنابراین از رنگهای قرمز تیره، بنفش ارغوانی تیره، و نیز سبز آبی تیره پرهیز كنید.رنگهای كاملاً روشن یا سفید با رنگی از آبی، سبز یا زرد برای پس زمینه را به كار ببرید. كابینت‌ها باید ساده و بدون تزئینات باشند. از شلوغی و در هم ریختگی پرهیز كنید چون موجب بی‌نظمی و هرج و مرج در آشپزخانه‌های كوچك می‌شود.

انتخاب رنگ برای آشپزخانه‌های بزرگ و اوپن

از ایجاد كنتراست شدید در رنگ دكوراسیون سایر قسمت‌های خانه خودداری كنید مگر اینكه بخواهید آشپزخانه‌تان از نظر بصری بر فضای مفید خانه برتری داشته باشد. رنگی را انتخاب كنید كه با فضای آشپزخانه اوپن همخوانی داشته باشد. به طور كلی در فضاهای اوپن، دیوارها یك رنگ دارند. این نوع فضاها دارای نقاط یا بخش‌های رنگی كوچكی هستند كه فضاهای خاص داخل آشپزخانه را تعیین و مشخص می‌كنند.

 

در آشپزخانه‌های اوپن برای دیوارها عمدتاً از رنگ سفید استفاده می‌كنند و بعد از آن، رنگها و تركیبات دیگر همچون پرده را به مجموعه‌ می‌افزایند. بنابراین، رنگهای مناسب یك آشپزخانه بزرگ عبارتند از سفید، خاكستری، سیاه و نقره‌ای متالیك، پرده‌های به رنگ روشن، به همراه موادی مانند گرانیت، استیل و كاشی.

پس از موارد فوق، برای ایجاد نقاط كنونی و رنگی، به رنگ لوازم جانبی همچون گل‌ها، كوزه‌ها، گلدان‌ها، چراغ‌های آویز، تصاویر و غیره بپردازید.این نوع آشپزخانه‌ها، كوچك، كارآمد و جمع و جور هستند. آنها عموماً ویژگی‌ خاص خانه به شمار نمی‌روند بلكه تنها یك نیاز و امر ضروری هستند و اغلب برای ایجاد تناسب در فضای موجود از رنگها و منسوجات (پارچه‌ها) استفاده می‌كنند.بسیاری از آپارتمان‌ها از نظر فضا در مضیقه هستند و نور طبیعی به قدر كافی به آنها نمی‌رسد، بنابراین استفاده از نور درخشان و رنگهای روشن برای آنها مناسب‌تر است. برای آشپزخانه‌هایی كه با رنگ سفید رنگ‌آمیزی شده‌اند، بهتر است از لوازمی سفید رنگ استفاده شود. برای ایجاد ظاهری مدرن هم می‌توان از رنگ خاكستری متالیك به همراه لوازم استیل (فولاد ضد رنگ براق) استفاده كرد.

رنگ آشپزخانه‌های دارای فضای استاندارد

در این نوع آشپزخانه، تا جایی كه با سبك خانه و آشپزخانه‌تان هماهنگ باشد می‌توانید از هر رنگی استفاده كنید. تنها مسائل خسته كننده در دكوراسیون، تمهید نورپردازی است.اگر شما از نور طبیعی فراوانی برخوردارید و نوپردازی مناسبی هم دارید، پس می‌توانید از رنگهای تند و قوی استفاده كنید؛ در غیر این صورت، یا وضعیت نورپردازی را بهتر كنید یا از نور بیشتری استفاده كنید تا رنگها بهتر منعكس شوند.

رنگ آشپزخانه‌های بیرون از ساختمان

بله، جدیدترین نوع آشپزخانه، نه تنها مد روز است بلكه روشی سرگرم كننده نیز هست: آشپزخانه بیرون از خانه. درخت‌ها و گیاهان باغچه‌‌تان را شناسایی كنید. بعد برای ایجاد كنتراست، صفحاتی به رنگ روشن و تند را به مجموعه اضافه كنید. مثلاً برای گلهای سرخ، صفحاتی به رنگ ارغوانی را در پشت آنها قرار دهید تا گلها و سبزی باغچه‌ بیشتر به چشم بیاید. چندین پشتی یا كوسن با روكش رنگی در محل نشستن قرار دهید.

 

برای استفاده از رنگهای بیشتر می‌توانید انواع آشپزخانه‌های موجود در كشور خود یا سایر كشورها را مورد بررسی قرار دهید. تا می‌توانید از رنگهای مختلف استفاده كنید و در این مورد اصلاً نگران نباشید. پس از اتمام كار، آشپزخانه‌تان را خوب بررسی كنید. با استفاده از كارتهای رنگی، رنگهای انتخابی برای فضای باغچه و آشپزخانه را در نورهای مختلف روز بررسی كنید. سپس رنگ‌آمیزی را كامل كنید. حال آشپزخانه بیرونی شما آماده استفاده است.

 

 

 

کاربرد رنگ سفید در منزل

آرامش با رنگ سفید اکثر مردم رنگ سفید را برای دیوار منازل خود انتخاب می‌كنند زیرا با این رنگ خو گرفته‌اند و آن را رنگی دلباز و بزرگ کننده فضا می‌دانند؛ اما بهتر است بدانید اگر از رنگ سفید به طور یکنواخت در فضاهای منزل استفاده کنید، طراوت و شادابی خانه را از بین می‌برید و یک فضای بیمارستانی در خانه ایجاد می‌شود.

 

اگر دیوارهای منزل شما سفید رنگ است، باید در انتخاب رنگ مبلمان و سایر وسایل دقت کنید؛ در چنین شرایطی به هیچ وجه آنها را سفید انتخاب نکنید بلكه با ایجاد تضاد رنگی روحیه افراد خانواده را به طرز حیرت آوری بالا ببرید. یکی از مزایای رنگ سفید این است که اگر به صورت تاکیدی با هر رنگی استفاده شود فضای خارق‌العاده‌ای خلق می‌کند، به عنوان مثال، رنگ سیاه با سفید تضادی زیبا و خیره کننده به وجود می‌آورد.

 

رنگ سفید یک تابلوی نقاشی خالی است که هنرمندی با سلیقه می‌تواند آن را به بهترین وجه ممکن نقاشی کند. تركیب سایه‌های صورتی، آبی، سبز، زرد یا مقداری رنگ نارنجی با سفید، می‌تواند زیبایی آرامش بخشی در خانه شما ایجاد كند. بنابراین به یاد داشته باشید که استفاده از تک رنگ سفید در فضاها احساس کسالت‌آمیزی را در شما به وجود می‌آورد ولی اگر سایه‌ای از رنگ‌های هماهنگ و متضاد با این رنگ را در کنار آن قرار دهید، حس طراوت و شادابی را در خود زنده می‌کنید.

یك پذیرایی مدرن

دریک اتاق پذیرائی بزرگ، استفاده از مبلمان سفید رنگ در کنار وسایل خاکستری (یا سیلور) منظره جالبی می‌آفریند. در ذهن خود یک پذیرائی مدرن را تجسم کنید،‌ دیوارهای این فضا با رنگ سفید رنگ‌آمیزی شده‌ و مبلمان و سایر وسایل موجود با تلفیق رنگهای خاکستری، مشکی و سفید قرارگرفته‌اند.

در این فضای روح انگیز می‌توانید گلدانهای خود را به جای آنکه بر روی میز قرار دهید، روی زمین بگذارید و داخل آنها را با گلهای سفید پرکنید؛ برای زیباتر شدن فضا، می‌توانید از تزئینات مربع شکل یا دایره‌ای (شمع یا گلدان) استفاده کنید

رنگ در طراحی مدرن

رنگ در طراحی مدرن طراحی داخلی به سبک مدرن، امروزه رایج‌ترین سبک در بین مردم و طراحان است. در سبک مدرن، طراحی خانه از حالت سنتی خارج شده و طراح با استفاده از علوم و وسایل جدید، بهترین و با کیفیت‌ترین طرح را به مخاطب ارائه می‌دهد.

در طراحی مدرن، بیشتر از رنگ‌های شاد و تاثیرگذار بر روحیه افراد استفاده می‌شود. حمید حاجی‌محمدی طراح دکوراسیون داخلی و دکور برخی برنامه‌های تلویزیونی نحوه استفاده از رنگ‌ در دكوراسیون مدرن را به شما می‌آموزد.

رنگ در اتاق خواب اتاق‌ خواب‌های مدرن دارای رنگ‌های شاد و جاندار هستند؛ البته به دلیل آنكه فضای خواب باید طوری طراحی شود که حس آرامش را در انسان تقویت کند، می توان از رنگ‌های زمینه سرد و ترجیحا رنگ سفید خالص در طراحی اتاق خواب بهره ببرید و از رنگ‌های جاندار و شاد به صورت لكه‌های متمركز كننده بهره گیرید.اتاق کودک اتاق کودک باید دربرگیرنده رنگ‌های شاد و تند باشد تا چشم کودک با یادگیری رنگ‌های مختلف، محیط اطراف خود را بهتر بشناسد. نقاشی دیواری در طراحی اتاق مدرن برای کودک بسیار مناسب است زیرا اتاق را از یکنواختی خارج کرده و کودک را برای صرف زمان بیشتر در اتاق خود تحریك می‌كند.آشپزخانه در طراحی مدرن، آشپزخانه از ساختار سنتی خارج شده و در گوشه‌ای از فضای اصلی خانه قرار می‌گیرد. دیوار در آشپزخانه‌های مدرن منسوخ شده و دكر آن گاهی با طراحی داخلی اتاق پذیرایی یا نشیمن یكسان می‌شود. استفاده از كابینت‌ها و سرویس های نقره‌ای و استیل، محیط آشپزخانه را به فضایی اشرافی و قیمتی تبدیل می‌كند.اتاق نشیمن در طراحی فضای پذیرایی بهتر است از رنگ‌های آرامش دهنده و روشن استفاده شود؛ رنگ مبلمان باید نسبت به روشنی دیوارها کمی تیره‌تر باشد. تلفیق مدرنیسم و مواد طبیعی كمك می‌كند تا انسان در محیط‌های شهری نیز یاد طبیعت را در ذهن خود تجسم كنداستفاده از چوب طبیعی مانند بلوط، که رنگ آن اکر است و با رنگ‌های دیگر همنشینی مناسبی دارد، در کنار مبلمان مدرن جلوه زیبایی از طبیعت را به اتاق شما هدیه می‌دهد

اخبار ما

انا لله و انا الیه راجعون

انا لله و انا الیه راجعون

انا لله و انا الیه راجعون همانا ما از خداییم و به سوی او باز میگردیم

مشاهده مطلب

سال نو مبارک

سال نو مبارک

حلول سال نو و بهار پرطراوت را که نشانه قدرت لایزال الهی و تجدید حیات طبیعت می باشد رابه تمامی عزیزان تبریک و تهنیت عرض نموده

مشاهده مطلب

افتتاح دفتر جدید شرکت طرح معماری ماندگار پارس

افتتاح دفتر جدید شرکت طرح معماری ماندگار پارس

افتتاح دفتر جدید واقع در شهر تاریخی یزد مقارن با روز مهندس و با حضور مدیرعامل برگزار گردید.

مشاهده مطلب