چوب بالسا

چوب بالسا

چوب بالسا چیست

درخت بالسا درختی بزرگ و پهن برگ از خانواده پنیرکیان است که در آمریکای لاتین می‌روید . منطقه رویش این درخت از جنوب مکزیک تا جنوب برزیل است . بالسا درختی سریع الرشد است و تا ۳۰ متر بلند می‌شود . این درخت معمولاً همیشه سبز است . درخت بالسا بر اساس شکل و پهنی برگ‌ها جزو درختان «سخت‌چوب» به شمار می‌رود ولی چوب آن سبک ترین چوب تجاری جهان است .درختان بالسا از سن شش تا ۱۰ سالگی برای تولید الوار انداخته می‌شوند . چوب بالسا هرچند بسیار سبک است ولی دارای کیفیت‌هایی مانند استحکام، سفتی و قابلیت کار است . رنگ چوب سفید تا زرد روشن و گاهی قهوه‌ای است . وزن چوب بالسا بطور متوسط ۱۶۰ کیلوگرم در متر مکعب است . (برای مقایسه : چوب بلوط ۷۲۰ کیلوگرم در متر مکعب است.)

95 درصد از کل تولید جهانی چوب بالسا مربوط به کشور اکوادور است . در سال‌های اخیر ۶۰ درصد از کل تولید چوب بالسا از جنگل‌های مصنوعی این درخت که به همین منظور ایجاد شده‌اند به دست آمده‌است .

سودمندی‌ها

سبکی و ساختار سلولی خاص چوب بالسا آن را برای مواد عایق کاری ( سردخانه‌ای ) مناسب ساخته‌است. از چوب بالسا برای ساخت ماکت هواپیما و ماکت انواع پل برای آزمایش‌های علمی استفاده می‌شود. علاوه بر اینها از این چوب برای ساخت برخی دیواره‌های داخلی هواپیما، بخشی از پره‌های توربین‌های بادی، قابکاری، جلیقه‌های نجات، برخی وسایل ماهیگیری، راکت تنیس، تخته موج سواری، بخش‌هایی از قایق‌های تفریحی و وسایل دیگر استفاده می‌شود . خاک اره بالسا نیز به عنوان پرکننده سبک وزن در پلاستیک‌ها به کار می‌رود .

چوب بالسا یكی از مهمترین مصالح ساخت هواپیماهای مدل به شمار میرود. همانطور كه میدانیم، اكثر هواپیماهای مدل با اسكلتی از چوب بالسا ساخته شده و سپس بوسیله روكش حرارتی، روی آن پوشانده میشود.

حال كه این چوب اینقدر در صنعت مدل كاربرد دارد، بد نیست كه كمی بیشتر راجع به آن بدانیم و در مورد مبدا آن و طرز آماده كردن آن بیشتر یاد بگیریم.هواپیماهای مدل نیز مانند سایر وسائل پرنده دیگر، چه بزرگ و چه كوچك، از این قانون مستثنی نیستند: وسیله پرنده هر چه سبكتر ساخته شود، بهتر پرواز خواهد كرد. با داشتن این نكته در ذهن، درك اینكه چرا چوب بالسا بعنوان مصالح استاندارد در ساخت مدل بكار گرفته شده است آسان است. نسبت بسیار خوب مقاومت به وزن آن، مدل كاران را قادر ساخته كه مدل هائی را بسازند كه كاملا شبیه دنیای واقعی پرواز كنند. چوب بالسا همچنین ضربه و لرزش را بخوبی جذب میكند و به آسانی توسط ابزارهای ساده دستی قابل بریدن، شكل دادن و چسباندن است.

چوب بالسا از كجا می آید؟

درختان بالسا بطور طبیعی در جنگلهای بارانی و مرطوب آمریكای مركزی و جنوبی رشد میكنند. بازه منطقه ای كه درختان بالسا در آن میرویند ، از جنوب به گواتمالا و از شمال تا بولیوی گسترش می یابد. اما كشور كوچك اكوادور در ساحل غربی آمریكای جنوبی، منبع اصلی چوب بالسا با كیفیت مناسب هواپیماهای مدل در جهان بشمار میرود.

انتخاب بالسا برای ساختن مدل

اكثر فروشگاههای مدل، چوب بالسا را در شكلهای میله، ورقه و بلوك بفروش میرسانند كه اگر شما قصد ساختن یك مدل از ابتدا را دارید، میتوانید قطعات مورد نیازتان را از میان آنها انتخاب كنید. بدون شك بخاطر ماهیت چوب بالسا، این قطعات دارای وزنهائی خواهند بود كه اندكی باهم متفاوتند. هنگامی كه میخواهید قطعات مورد نیازتان را برای خرید انتخاب كنید، باید مورد كاربرد نهائی آنها را در ذهنتان داشته باشید. بطور منطقی باید از قطعات سبكتر در قسمتهائی كه استرس كمتری را متحمل میشوند استفاده كنید و از قطعات سنگینتر در بخشهای مهمتر كه استرس بیشتری بر آنها وارد میشود استفاده نمائید.

اخبار ما

انا لله و انا الیه راجعون

انا لله و انا الیه راجعون

انا لله و انا الیه راجعون همانا ما از خداییم و به سوی او باز میگردیم

مشاهده مطلب

سال نو مبارک

سال نو مبارک

حلول سال نو و بهار پرطراوت را که نشانه قدرت لایزال الهی و تجدید حیات طبیعت می باشد رابه تمامی عزیزان تبریک و تهنیت عرض نموده

مشاهده مطلب

افتتاح دفتر جدید شرکت طرح معماری ماندگار پارس

افتتاح دفتر جدید شرکت طرح معماری ماندگار پارس

افتتاح دفتر جدید واقع در شهر تاریخی یزد مقارن با روز مهندس و با حضور مدیرعامل برگزار گردید.

مشاهده مطلب