همه چیز درباره چوب

همه چیز درباره چوب

همه چیز درباره چوب

چوب

اگر بخواهیم معلوم کنیم دقیقا بشر از چه تاریخی چوب را مورد استفاده قرار داده است، باید بگوییم که انسان غارنشین از چوب استفاده می کرده و با نیزه ی چوب به شکار می رفت و همچنین از تصاویری که از دوران های ما قبل تاریخ در غارها به جا مانده چنین بر می آید که انسان غارنشین از چوب برای حفاظت محل سکونت و همچنین در امر کشاورزی استفاده می کرده استچوب به علت مصارف مختلفی که دارد در اغلب صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. مانند: صنایع ساختمان ـ کاغذ سازی ـ داروسازی (ساختن الکل) ـ مجسمه سازی ـ قالب سازی ـ ریخته گری ـ صنایع اتومبیل سازی ـ لوازم خانگی و ...به طور خلاصه در هر رشته، صنعت چوب به صورتی نقش فعال دارد ولی در اینجا فقط چوب و موارد آن در ساختمان مورد مطالعه قرار می گیرد.امروزه به علت ازدیاد جمعیت و احتیاج به ساختمان های بلند و چندین طبقه و همچنین با وجود وارد شدن مصالح مقاوم در صنعت ساختمان، مانند: فولاد و سیمان که می توانند نیروهای کششی و فشاری عظیمی را تحمل نمایند که به مراتب بزرگتر از نیروی قابل تحمل برای چوب است، رفته رفته چوب به عنوان عنصر اصلی و باربر ساختمان جای خود را به فولاد و سیمان واگذار کرده و اکنون فقط در قسمت های فرعی در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد، مانند در و پنجره ـ کمد ـ کتابخانه ـ قالب بندی برای بتن ـ حصار دور کارگاه ـ تخته زیر پا ـ داربست ـ خرپای زیر شیروانی ـ قرنیز ـ شبکه بندی زیر سقف کاذب ـ مبل ـ صندلی و غیره.

ساختمان چوب

چوب جسمی است بیولوژیکی که تشکیل شده است از آب و سلولز و مقدار کمی خاکستر کانی های مختلف. مقدار سلولز چوب که در حدود ۶۰ درصد وزن آن می باشد که تشکیل دهنده ی ساختمان اصلی چوب و قسمت مقاوم آن است و مقدار خاکستر و سایر مواد در حدود ۴۰ درصد و حتی بیشتر  وزن آنرا تشکیل می دهد. مقدار آب در چوب برحسب نوع درخت متفاوت است. مثلا آب درخت افرا در حدود ۳۷ درصد و توسکا در حدود ۵۱ درصد و تبریزی در حدود ۶۱ درصد میباشدبعضی از دانشمندان گیاه شناس معتقد هستند که آب درخت به فصلی که درخت قطع می شود بستگی دارد. آب درخت در قسمت های جوان درخت مانند ساقه ها بیشتر و در قسمت های پیر آن مانند تنه و غیره کمتر می باشد.

انواع چوب هایی که در ساختمان مصرف می شوند:

همانطوریکه گفته شد چوب و سنگ دو پدیده ی طبیعی هستند که به علت قدمت به وجود آمدنشان برای اکثر علوم قابل مطالعه می باشد. مهندس ساختمان، چوب را فقط از نظر مصرف آن در صنعت ساختمان موزد مطالعه قرار می دهد. چوب هایی که در ساختمان مصرف دارند به دو دسته تقسیم می شوند. سوزنی برگ ها و پهن برگ ها. درختان سوزنی برگ مانند: سرو ـ کاج ـ سرخدار ـ نراد و درختان پهن برگ مانند: بلوط ـ اقاقیا ـ افرا ـ ممرز ـ توسکا ـ راش ـ چنار ـ صنوبر ـ بید و غیره.

نقوش چوب

یکی از عللی که چوب را تا به این حد در صنعت ساختمان سازی مورد مصرف قرار داده است نقش های زیبا و جالب آن است. این نقوش که کلا به وسیله ی منظم بودن و یا نامنظم بودن الیاف چوب بوجود آمده اند اغلب از نظر تجاری و  بازار فروش دارای اهمیت می باشند. کلیه ی نقوش بوجود آمده در چوب را میتوان به دو دسته ی اصلی تقسیم کرد که عبارتند از نقوش ایجاد شده در اثر رنگ چوب و نقوش ایجاد شده در اثر الیاف چوب.

چوبهایی که در ساختمان مصرف می شود:

چوب به دو صورت در صنعت ساختمان سازی مصرف می شود. یکی به طور مستقیم مانند: در ـ پنجره ـ  کمد ـ کابینت آشپزخانه و غیره و دوم به طور وابسته در صنایع دیگر ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد، مانند: قالب بندی برای ریختن بتن ـ تخته زیر پا برای سیمانکاری یا بنائی و یا نما چینی و یا داربست برای نگه داشتن غالب که معمولا به صورت چوب گرد (تیر چوبی ) مورد استفاده قرار می گیرد.برای انتخات چوب هایی که به طور وابسته در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده واقع می شود معمولا دقت زیادی بعمل نمی آید همینقدر که چوب یا تخته بتواند بارهای وارده را تحمل کند کافی می باشد.

تحمل مقاومت چوب برای بارهای وارده به وسیله ی کار گران خبره که باید چوب را مورد استفاده قرار دهند قابل تشخیص است ولی برای آن قسمت از چوب که مستقیما مورد استفاده قرار میگیرد دقت های بیشتری به عمل می آید از جمله رنگ چوب ـ خشک بودن نقش چوب ـ دوام چوب و غیره. به همین لحاض صنعت استفاده از چوب در این قسمت پیشرفت بیشتری کرده تا مصالح زیباتر و ارزان تر در اختیار دست اندرکاران صنعت ساختمان قرار گیرد که ذیلا به ذکر چند نمونه از آن می پردازیم:

۱ـ نئوپان                   ۲- تخته سه لا                       ۳ـ  روکش                          ۴ـ فیبر

معایب چوب

به طور کلی عواملی که ارزش تجاری چوب را کم کند معایب چوب می نامند.ممکن است این معایب کار کردن با چوب را مشکل کند و یا مقاومت باربری آن را کم کند و یا مقدار الوار قابل استفاده که از آن بدست می آید نا چیز باشد و یا بلاخره شکل ظاهری آن زیبا نباشد.

معایب چوب را میتوان به دو دسته تقسیم کرد:

1ـ  معایبی که قبل از قطع درخت در آن موجود باشد. (معایب رویش )

2ـ معایبی که بعد از قطع درخت و تهیه الوار در آن بوجود آمده است.  (معایب بعمل آوردن چوب )

عمر چوب

دقیقا نمیتوان عمر چوب را تعیین کرد زیرا عمر چوب به خیلی از موارد مربوط است مانند جنس چوب، وزن مخصوص چوب، مخصوصا محلی که چوب مصرف می شود.وسایل چوبی از تمدن های قدیمی مصر که مربوط به چند هزارسال قبل از میلاد است هنوز در دست می باشد.ولی به طور کلی میتوان که در اثر جذر و مد آب گاهی در آب و گاهی خارج از آن واقع می شود به سرعت و ظرف مدت کوتاهی می پوسد و غیرقابل استفاده می شود.گفت اگر چوب در شرایط ثابت از نظر آب و هوا و رطوبت قرار گیرد عمر آن از چند صد سال نیز متجاوز خواهد بود ولی اگر در شرایط متغییر واقع شود به سرعت پوسیده و از بین می رود. بهترین نمونه برای اثبات این گفته الوارهایی است که برای ساختن اسکله در دریا کار می کند. آن قسمت از این الوارها که بیرون آب قرار دارد سالم می ماند و همچنین آن قسمت از چوب که درون آب قرار می گیرد سالم می ماند

اخبار ما

انا لله و انا الیه راجعون

انا لله و انا الیه راجعون

انا لله و انا الیه راجعون همانا ما از خداییم و به سوی او باز میگردیم

مشاهده مطلب

سال نو مبارک

سال نو مبارک

حلول سال نو و بهار پرطراوت را که نشانه قدرت لایزال الهی و تجدید حیات طبیعت می باشد رابه تمامی عزیزان تبریک و تهنیت عرض نموده

مشاهده مطلب

افتتاح دفتر جدید شرکت طرح معماری ماندگار پارس

افتتاح دفتر جدید شرکت طرح معماری ماندگار پارس

افتتاح دفتر جدید واقع در شهر تاریخی یزد مقارن با روز مهندس و با حضور مدیرعامل برگزار گردید.

مشاهده مطلب