ساير مصنوعات چوبی

ساير مصنوعات چوبی

ساير مصنوعات چوبی

MDF ، HDF و ساير مصنوعات چوب

ام دی اف

مخفف كلمه لاتين Medium Density Finerboard (فيبر با فشردگي متوسط) است. و جزء فراورده هاي چوب محسوب مي شه. نوعني تخته فيبر است كه به روش خشك توليد مي گردد. و از ذرات چوب بهم چسبيده تحت فشار و حرارت ساخته مي شود. MDF را پس از توليد مي توان روكش كرد. روكش هاي تزئيني علاوه بر زيبايي، به دوام آن در محيط مثل آشپزخانه كمك مي كند. روكش ملامينه از متداول ترين نوع روكش براي MDFاست . MDF در ابتداي كار به جاي ورقهاي فشرده چوبي به كار مي رفت ولي بعدها به جاي چوب نيز استفاده شد و در ال حاضر دامنه كاربري آن روز بروز اضافه مي شود.

تاريخچه MDF

با توجه به اينكه گفتيم MDF نوعي تخته فيبر ست، و تخته ي فيب حدود بيش از صد سال قدمت دارد و اولين تتخته ي فيبر عايق در دوران جنگ جهاني اول ساخته شده است و صنعت تخته خره چوب براي اولين بار در كشور آلمان و در زمان جنگ جهاني دوم توسعه پيدا كرد. و كاربرد آنها در دهه ي 1970 به سرعت توسعه پيدا كرد. پس مي توانيم بگویيم كه مثل چوب خيلي قديمي نيست و عمر آن از يك قرن تجاوز نمي كند.

نياز بازار ايران در MDF از طريق واردات تأمين ميشه و به صورت خام و روكش شده است كه عمدتا از كشورهاي تركيه، ‌انرونزي، ‌روسيه،‌ اسپانيا، ايتاليا،‌ آلمان، اتريش،‌فنلاند و ... وارد مي شود. البته محصولات تركيه و اندونزي نسبت به ساير كشورها از نظر قيمت كمتر هست و طرفدار بيشتري در بازار فعالي ايران دارد. و امروزه حدود 80 تا 90% واردات از كشور تركيه مي باشد.

خصوصياتي كه باعث مي شود كه MDF كاربردهاي متنوع داشته باشد: ضخامت و ابعاد قابل توليد ،‌اينكه قابليت ابزارخوري، ماشين كاري و سنباده زني، سطوح صاف و متراكم،‌ قابليت شكل پذيري و لبه هاي صاف، عدم وجود معايب چوب، قابليت انجام روي تمام سازه ها،‌ زيبايي ظاهري ، قيمت مناسب و مقاومت بسيار بالا در برابر رطوبت و حشرات و قارچها.

مشخصات فني يك MDF خوب و مرغوب: مقاوم در برابر نفوذ آب، متورم نمي شود،‌انسجام و قدرت آن زياد است و زود نمي شكند، جرم حجمي بالا دارد و پوك نيست، از ميزان چسب مصرفي بالائي برخوردار باشده ، ضخامت زياد باشه . مقاومت كششي و خمشي خوبي داشته باشد.

كاربرد MDF

MDF بيشتر در فضاهاي داخلي ساختمان استفاده مي شود و با آن مي توان براي ساخت انواع كمدها و كتابخانه،‌ ميز و كابينت و چيزهاي ديگر استفاده كرد.

چون MDF ها به صورت ورقه هاي مسطح به ابعاد تقريبي 360×180 مي باشد، به وسيله اره هاي مخصوص آنها را به ابعاد كوچكتر كه قبلا مشخص كرده ايم در مي آوريم و لبه هاي آن را به وسيله نوارهاي مختلف و رنگي پي وي سي PVC پوشش مي دهيم كه از ورود قارچها و رطوبت جلوگيري كنيم، سپس قطعات كوچكتر را بوسيله پرچ به هم وصل كرده و وسيله مورد نظر را درست مي كنيم مثلا براي ساخت كابينت آشپزخانه ابتدا ابعاد را در مي آوريم و تمام مراحلي را كه گفتم انجام مي دهيم ابعاد MDF به طور معمول 366×183 - 410×183 و 244×122 - 244×183 مي باشد.

لترون

شركت لترون در سال 1963 توط متخصصين كارخانه صنعت كاغذ و لاك آلمان تأسيس شد. طراحي آن كامپيوتري بود و در حال حاضر توسط دستگاههاي اتوماتيك توليد مي شود. اين روكش با بيش از 150 ميليون متر مربع در سال، بيشترين مقدار مصرف را بين روكش هاي ديگر در 5 قاره دنيا دارا است. يكي از مزاياي لترون نسبت به ديگر روكش ها مقاوم بودن آن در برابر آب و استحكام بيشتر در برابر ضربه و سائيدگي ونور آفتاب مي باشد.

موارد استفاده از لترون همان موارد مصرف برا ي MDF است با اين تفاوت كه لترون ازرانتر است و در جاهايي استفاده مي شود كه رطوبت و قارچ پذيري در آنها خيلي كم باشد. يا بطور خلاصه تر اسنكه عمر كوتاهتري نسبت به MDF دارد و با آن وسايلي درست مي شود كه زمان كمتري بخواهيم از آن استفاده كنيم.

تفاوت لترون با MDF

در كشورها به نئوپانهايي كه توسط لترون روكش مي شوند اصطلاحا لترون گفته مي شود. به همين دليل و در واقع تفاوت بين نئوپان و MDF است چون هر دو صفحه توسط لترون روكش مي شود.

HDF

HDF يك نوع فثبر فشرده است كه از لحاظ مقاومت در برابر رطوبت خيلي مقاوم تر از MDF است و با روكش هاي مقاوم تري روكش مي شود و كاربري آنها در كف آشپزخانه و سالن ها و اتاق ها مي باشد . براي ساخت دربهاي داخلي ساختمان كاربرد دارد و ....

البته مصنوعات ديگري هم هست مثل روكوبه گونيايي، روكوبه مربعي، فرميكا، در مورد روكوب گونيايي اينكه اين صفحات داريا رنگهاي مختلف مثل مرمري روشن و تيره هستند و گاهي رنگ آنها را به صورت موج چوب در مي آورند. اين صفحات قابل شستشو با آب سرد و گرم است و براي پوشش ديوارها به كار مي رود. گاهي آنها را به شكل مربع و مستطيل در مي آورند و براي پوشش كف آشپزخانه، حمام و سرويسها استفاده مي شوند.

فرميكا

فرميكا با اسم اختصاري HPL كه مخفف High Pressus Laminate مي باشد. كه يك كلمه اسپانيايي و معرف ورقه اي است مركب از چندين لايه ساخته شده از الياف مثل كاغذ، آغشته به رزين هاي عمل كننده درگرما كه تحت تاثير حرارت و فشار 5 مگا پاسكال به هم چسبيده باشند. يك يا در سطح فرميكايي مي تواند از ورقه هاي رنگي يا تزئيني آغشته به رزين ملامين پوشيده شود. در ايران به توليد ورقه هاي فرميكاي ضد حرارت و رطوبت پرداخته مي شود و در حال حاضر از كشورهايي نظير هند، تركيه و سوريه و ... نيز وارد مي شود. مواد اوليه معمولي جهت ساخت فرميكا يا HPL عبارتند از كاغذ كرافتك، كاغذ دكوراتيو، رزين فنليك و رزين ملامين.

خصوصيات روكش فرميكا:

1- مقاومت هاي رطوبتي، كه مقاوم در برابر آب و بخار و بدون ترك خوردگي و ورقه شدن هستند.

2- مقاومت هاي حرارتي: داراي تحمل دماي خشك و شوك حرارتي تا دماي°180 سانتي گراد داري مقاومت در برابر حرارت سيگار بدون باقي ماندن اثر آن و تغييرات ابعادي در دماي بالا كمتر از 3% مي باشد.

3- ساير مقاومتها

به دليل استفاده از جسب رزين فنوليك در توليد فرميكا در مقابل جريان الكتريسيته مقاوم بوده و به دليل استفاده از چسب رزي ملامين در سطح لايه باعث مقاومت رويه در برابر اسيدهاي ضعيف مي باشد.

اخبار ما

انا لله و انا الیه راجعون

انا لله و انا الیه راجعون

انا لله و انا الیه راجعون همانا ما از خداییم و به سوی او باز میگردیم

مشاهده مطلب

سال نو مبارک

سال نو مبارک

حلول سال نو و بهار پرطراوت را که نشانه قدرت لایزال الهی و تجدید حیات طبیعت می باشد رابه تمامی عزیزان تبریک و تهنیت عرض نموده

مشاهده مطلب

افتتاح دفتر جدید شرکت طرح معماری ماندگار پارس

افتتاح دفتر جدید شرکت طرح معماری ماندگار پارس

افتتاح دفتر جدید واقع در شهر تاریخی یزد مقارن با روز مهندس و با حضور مدیرعامل برگزار گردید.

مشاهده مطلب