نورمن فاستر

نورمن فاستر

  نورمن فاستر

    سر لرد نورمن فاستر در سال ۱۹۳۵ در منچستر انگليس در خانواده اي فقير به دنيا آمد شايد به آن زمان ميان بچه هاي متولد شده در پايين شهر منچستر اتقاقي زياد بزرگ نيافتاده بود پسري باموهايي مشكي به دنيا آمده بود  اما امروز نورمن فاستر  بزرگترين معمار بريتانياست او حتي چهره سياسي و اجتماعي بسيار خوبي در بين احزاب سياسي و اجتماعي دارد. از دلايل موفقيت او مي توان به بهره بردن او از چشماني مكانيكي و رويايي بي حد وحصر و بي پايان بر شمرد. امروز همان پسري كه در منطقه فقير نشين منچستر به دنيا آمده بود مردي شده با مقياسي جهاني مردي كه همه او را به شكوه و عظمت در خاطر جاي دادند درست مانند ساختمانهايش.
    در سن 21 سالگي او بورس تحصيلي را در معتبر ترين مدرسه معماري جهان مدرسه معماري يل(Yale University) به خود اختصاص داد تا با رفتن به ايالات متحده گام در راهي نهد كه آينده اش روشن بود مدرسه معماري يل جايي بود كه بيشترين تاثير را در ديدگاه نورمن گذاشت البته مدرسه اي كه شايد او چندان خاطرات خوشي از آن نداشته باشد.
       نورمن جوان در يل بود كه با ريچارد راجرز فلورانسي آشنا شد او به همراه ودي و سوزي گروهي را در يل درست كردند به نام گروه ۴. گروهي از جواناني كه در ان زمان اين گروه عمده كارشان پيرامون مدرنيته اي بود كه پنجه  در  معماري آن زمان افكنده بود مي گذشت. بعدها نورمن با وندي ازدواج كرد و ريچارد با سوزي اين گروه كوچك تا سال 1967 در لندن  كه دفتر معماري فاستر و همكاران راه افتاد به بقاي خود ادامه داد.
    تاسيس اين دفتر را بايد پايان كار گروه ۴ دانست چون ديري نگذشت كه اختلافات بالا گرفت نورمن با وندي نمي ساخت و بعد هم راجرز با سوزي و اين چنين پايان زندگي زنا شويي آنها فرا رسيد از گروه ۴ نفره نرمن و ريچارد ماندند و كار كردند به طوري كه هم نورمن فاستر و هم ريچارد راجرز در معماري هايتك خبره و ماهر شدند. راجرز  در سال 1970دفتر معماري با نام خودش را تاسيس كرد تا مستقل شود و در اولين پروژه مهمش  با معمار ايتاليايي رنزو (رتزو) پيانو  ژرژپمپيديو را ساخت.
       شركت سر لرد نرمن فاستر امروز در لندن–برلين–سنگاپور با بيش از 800 نفر كارمند مشغول به ادامه فعاليت است.

سبک نورمن فاستر

سبک اکوتک

معما ری اکوتک => با هدف حفظ محیط زیست بر موارد زیر تاکید دارد :
 1.کاهش اتلاف وپخش انرژی درمحیط
 2.کاهش تولید تا ثیر گذارندها بر سلامت انسان
 3.استفاده از مواد قابل بازگشت بر چرخه طبیعت
 4.رفع سموم مواد
 اصل طراحی این  سبک  براین اصل استوار است که  ساختمان جزئی کوچک از طبیعت  پیرامون  وباید بعنوان بخشی از اکوسیستم عمل کند ودرچرخه حیات  قرار گیرد معماری اکوتک طراحی  مردمی ولذا کیفیت فضاهای داخلی ساختمان اهمیت ویژه ای میابند حال این سئوال مطرح است که کیفیت خوب چگونه حاصل می شود .
بدون تردید کیفیت مطلوب بدون توجه به طبیعت نور گیری منا سب فضاها وتحویه مطبوع فراهم می آید .
درضمن ازآنجا که پایداری وماندگاری خود ساختمان بعنوان پدیده مد نظراست لذا ساختن باکیفیت بالا استفاده از مصالح با قابلیت وماندگاری طولانی نیز باید درنظر گرفته شود.رسیدن به چنین شرایط با استفاده ازمدیریت کارآمد وبه کارگیری آخرین تکنولوژی ها صورت می گیرد .
دستیابی به استاندارد های معماری آکوتک است .درضمن این نکته رانباید نادیده گرفت که بهره گیری از تجربیا ت گذشتگان دربهبودکیفیت معماری راهگشایدستیابی به طراحی پایه است .
نورمن فاستر از معماران معاصر سبک آکوتک است.در بازسازی ایشتا گ  پارلمان  جدید آلمان دربرلین در 1993 بعنوان  برنده اول  اعلام شد.
درطرح  گنبدشیشه ای به جای گنبد  تخریب شده پارلما ن درجنگ جها نی دوم در نظر گرفته  شد

آثار او

پل میلائو فرانسه

این پل بلند ترین پل جهان و حتی بلند تر از برج ایفل است .( 32 متر)

            این پل روی رودخانه تارن در دره میلائو زده شده است. طول پل 6/2 کیلومتردر ارتفاع 375 متر  در جنوب فرانسه قرار دارد. وسازه آن فولادی ـ بتنی است روی 7 پایه که سیمانی و بتن آرمه است. این پل جنوب فرانسه را به شمال فرانسه وصل می کند. مانند دیگر آثار نرمن، از سازه کششی ( کابل ) استفاده شده است. سطح عرشه و کابل و دیگر ملحقات سازه، فلزی است تا سبک شود. پل دارای یک قوس با شیب بسیار کم است. ( فاستر می گوید : رانندگی روی پل مانند آن است که انسان در اتومبیل پرنده نشسته باشد. )

به راحتی مسیر پاریس تا بارسلونا را 150 کیلومتر کم می کند

برج هیرست

این برج 42 طبقه است در محله منهاتان و به یک ساختمان سبک ارت دکو که یکی از نشــانه های مهــم شـهری منــهاتان در ســالهای

 28-1920است الحاق شده به گونه ای که روی ساختمان نباشد.فاستر میگوید این ترکیب بهترین نمونه برای ترکیب ساختارهای دنیای قدیم با جدید است که همنوایی دونفره را به شکل تاریخی و مدرن اجرا میکنند.

اسکلت ساختمان فولادی است و آسیبی به بنای قدیمی وارد نمیکند.فاستر در تمام اثارش از مصالح سبک استفاده کرد.وهمیشه بین محیط طبیعی و محیط مصنوعی (معماری قدیمی و معماری مدرن)ارتباط خوب برقرار میکند.

هرچه از سمت زمین به آسمان میرویم شفافیت و وضوح ساختمان به جهت شیشه های درخشنده و شفاف افزایش می یابد که خود نویددهنده حرکت به سمت زندگی نو و مدرن است.

ارتفاع هر طبقه 4متر و ارتفاع کلی 182متر میباشد

برج سیبری

اکنون فاستر برنامه برجی در سیبری را دارد که ایده آن از آنجایی است که یکی از خدایان یونان که معبد او روی کوه المپیاکوس بوده و یا معبد پارتنون در شهر روی بلندی بوده است.

     این برج در میان جنگلی انبوه از درخت ساخته می شود و از طریق انعکاس نور در روز نور داخل تامین شده و خود مثل الماس برش خورده در نمای بیرونی در نوک کوه می درخشد.

     انرژی این برج در روز از طریق جذب انرژی خورشید است.این برج از سه قسمت تشکیل شده که دو برج آن مانند یک سکو عمل کرده و کشیدگی افقی دارند و برج سوم با کشیدگی عمودی در مرکز قرار دارد.برج سوم در نوک قله ساخته میشود.رستورانها و مراکز آن یک نمای کلی و زیبا از کل شهر را برای بازدیدکنندگان فراهم می کنند.

مرکز موسیقی (گیتزهر انگلستان)

سایت این مرکز در مجاورت پل هزاره (پلی که برای گذر عابرین پیاده و دوچرخه سواران که گیتزهد و نیوکاستل را به هم مرتبط می کند) و پل تاین قرار دارد.به گونه ای که قوس بزرگ پل تاین در فرم پوسته ای بام مرکز موسیقی منعکس شده است.چشم انداز زیبایی به رودخانه تاین دارد.

و دیگر آثار او:

   پارلمان (مجلس) جدید آلمان، ریشتاک

چسافوتورا ChesaFutura، سنت موریس، سوئیس

   مرکز فرهنگی دبی

   میدان سوارکاری لندن

اخبار ما

انا لله و انا الیه راجعون

انا لله و انا الیه راجعون

انا لله و انا الیه راجعون همانا ما از خداییم و به سوی او باز میگردیم

مشاهده مطلب

سال نو مبارک

سال نو مبارک

حلول سال نو و بهار پرطراوت را که نشانه قدرت لایزال الهی و تجدید حیات طبیعت می باشد رابه تمامی عزیزان تبریک و تهنیت عرض نموده

مشاهده مطلب

افتتاح دفتر جدید شرکت طرح معماری ماندگار پارس

افتتاح دفتر جدید شرکت طرح معماری ماندگار پارس

افتتاح دفتر جدید واقع در شهر تاریخی یزد مقارن با روز مهندس و با حضور مدیرعامل برگزار گردید.

مشاهده مطلب