ژان نوول

ژان نوول

ژان نوول

ژان نوول " از طرح ساختمان 75 طبقه خود درنیویورک که همجوار " موزه هنر های مدرن " است ، پرده برداری کرد. این آسمان خراش در خیابان " 53 " در زمینی به مساحت 1580 متر مربع بناخواهد شد و شامل هتل ، آپارتمان های مجلل و سه طبقه برای گسترش فضای نمایشگاهی " موما MOMA " خواهد بود [ این فضا حدود 4645 متر مربع زیر بناست و از طبقات دو تا پنج به آناختصاص داده می شود]. اما اینکه چرا سه طبقه این آسمان خراش به " موزه هنرهای مدرن " اختصاص داده می شود
حدود سهسال پیش این موزه مبلغ 858 میلیون دلار را برای گسترش موزه هزینه کرد و بخشی اززمینش را که اضافه آمده بود به شرکت " هاینس " به مبلغ 125 میلیون دلار واگذار کرد. اکنون این شرکت می خواهد تا از اعتبار موزه برای ساختمان خود بهره گیرد و به همینمنظور بخشی از برج را به موزه اختصاص داده است  به عبارتی 125 میلیون دلار رفته بازگشته رستوران در زیر زمین قرار می گیرند؛ این مسئله باعث می شود تا نمای شیشه ای ساختمان تا پیاده رو هم بیاید. در آینده ای نه چندان دور از آغاز سال 2008 ساخت این پروژه هم شروع میشود.
" نوول " در طراحی این آسمانخراش نهایت استفاده از سایت را کرده است ( به لحاظ مساحت زمین ) با این وجود به سیمای شهر هم توجه داشته است و همین عاملی در پرورش ایده و به عقب رفتن ساختمان شده است که در کل آنرا شبیه به یک مناره می کند و این شمایل ، ساختمان را شاخص می کند. برای رسیدن به همچین فرمی در ساخت آن از فولاد و شیشه استفاده شده است و سازهفولادی به صورت شبکه ای در هم تنیده است. این شبکه متقاطع غیر معمول که در ساخت این آسمان خراش به کار می رود ، دو مزیت برای اثر " نوول " دارد : در درجه اول ساختمان از استحکام بالایی برخوردار است و در درجه دوم امکان نصب تاسیسات تهویه ای 120آپارتمان این آسمان خراش را در نما فراهم می کند.

" جرالد دی . هاینس " که رئیس هیأت مدیره " هاینس " است میگوید:

« طرح هیجان انگیز " نوول " این پتانسیل را دارد تا به نماد یک ساختمان بین المللی بدلشود.
*شرکت " هاینس " در دو پروژه " مرکر  نیویورک Mercer " و برج سی وان پاریس  _ C1 Tower با " نوول " مشارکتداشته است.

براي خود اين معمار اين انتخاب کاملا غير منتظره بود.او در سالهايماضي بارها انتظار اين جايزه را داشت ولي امسال مطمئن شد که کنارش نگذاشته اند. هيات داوران نوول را به اين خصوصيات ستود: تلاش مسمتر به عنوان معمار, کوشش براي تجربه هاي جديد, نواوري در تمام فرمهايش. بر خلاف کارهاي اغلب ليدر هاي حرفه, کارهاي نوول از استيل و فرم واحد و تکراري تبعيت نميکند.به گفته ي خودش هر ساختما ني براي خودش داستاني دارد و ادامه پژوهشيست جداگانه. اقليم بر کارهاي او نقش ميزند,باد هم همينطور و حتي رنگ ابنيه ي اطراف.

نوول اگاهانه از ساختمانهاي عام دوري ميکند. ساختمانهايي که به قول خودش متاسفانه در بسيار از اثار معماري معاصرديده ميشود. او ساختمان رابه روالي متفاوت ميسازد. با منطقي متفاوت و رنگي متفاوت. تلاش او اينست که بنايي بسازد براي يک مکان کاملا مشخص و زماني مشخص. از نظر اوساختمان موجوديست زنده که نبايد هيچ ساختمان ديگري را ناراحت کند.


وقتي که او درسال 1981 برنده ي مسابقه ي معماري ساختمان "انستيتو جهان عرب" در پاريس شد درهاي شهرت به روي او باز شد. نماي نامتعارف ان با ديافراگم هايي که باز و بسته ميشوند,شدت نور را در اتاق هاي ساختمان تنظيم ميکنند: ترکيبي از عناصر معماري عربيو فناوري نوين. امروزه در دفتر معماري او در پاريس 140 نفر کار ميکنند و شعبه هاي دفتر نيز در لندن, کپنهاگ, نيويورک, مادريد و بارسلون فعالند. همکاران او در 13کشور جهان بر روي بيش ار 40 پروژه دارند کار ميکنند.
در کارنامه ژان نوول جوايزو نشان هيزيادي هست. از جمله: نشان افسري هنري فرانسه, شير طلايي دوسالانه ونيز, مدال طلاي تنستيتو معماران بريتانيا Riba, جايزه بارومين, جايزه امپراطوري ژاپن والي اخر. نوول که در روز دوم ژوئن 2008 جايزه خود را در سالن کنگره کتابخانهواشنگتن خواهد گرفت, پس از کريستين پورت سام پارک, دومين فرنسوي است که پري تزکري شدهاست.

نمايشگاه امسال ميلان در حوزه طراحی،‌ 17 تا 23 آپريل برگزار گرديد. ژان نوول يكیاز خلاق­ترين معماران جهان،‌ سيستم " Corian® Nouvel Lumieres " را ارائه نمود كه اسلوبی جديد از سيتمهای سنسور دار(حسی) در طراحی محيط و معماری داخلی می­باشد. كاركرد اين سيستم در شش زمينه از جمله آشپزخانه، اتاق نشيمن، كتابخانه،‌ حمام واتاق خواب بررسی گرديد و چگونگی فعل و انفعالات متقابل بين نور و اين سيستم تحليل گشت. اين پروژه تحت حمايت مالی"DuPont™ Corian" قرار داشته و شركت­های بسياری كه درزمينه دكوراسيون،‌ توليد پنل­های ديوار و سقف فعاليت دارند نيز در اين امر همكاری داشتند. در اين كار خواسته ژان نوول اين بوده است كه پوسته­های فيزيكیCorian وعملکرد آن را از طريق الگوهای نوری كه می­توانند از ميان ضخامت­های مختلف اشيا پرتوافکنی کنند،‌ شرح دهد. در طراحی كتابخانه ای با این سیستم،‌ ابداعی كه صورت گرفتهاست يكپارچگی عناصری چون سيم­كشی،‌گرمايش و تهويه در يك پنل ديواری است،‌ در ضمن قفسه­ها قابل تغيير هستند و با درزهايی كه در روی پنل ايجاد شده و همچنين نوری كه از پشت پنل ساطع می­شود،‌ در بازچينی قفسه­ها می­توانيم فرم­های كثيری از يك كتابخانه را داشته باشيم، راه حلی عملكردی كه با در نظر گرفتن ارزش­های زيبائی شناسانه مطرح گشته است. در محيطی های دیگری مانند قفسه­های آشپزخانه هويتی ديگر ازاشيا و يا در ديواره اتاق خواب تصاويری ‌نمادين و انتزاعی از ابرها و غروب بوسيله نور و پنل­ها ايجاد می­شود.

جایزه معماری پریتزکِر (به انگلیسی: Pritzker Architecture Prize) جایزه‌ای است که هرساله از سوی بنیادهای  رتبه یک معمار زنده اعطا می‌گردد.
این جایزه که در سال۱۹۷۹از سویآ. پریتزکر (A. Pritzker) پایه گذاشته شده و توسط خانواده پریتزکرمدیریت می‌شود، برترین جایزه معماری در جهان بشمار می‌آید.
جایزه پریتزکر مانندجایزهٔنوبل درمعماری محسوب می شود.
به برندهٔاین جایزه۱۰۰٬۰۰۰دلارآمریکاداده میشود
برندگان جایزه معماری پریتزکر

اسامی برندگان جایزه معماری پریتزکر طی 27 سال برگزاری این جایزه، به شرح زیر است:

1. سال 1979: فیلیپ جانسون (Philip Johnson) از ایالات متحده

2. سال 1980: لوئیسباراگان (Luis Barragan) از مکزیک
3. سال 1981: جیمز استرلینگ (James Stirling) از انگلستان
4. سال 1982: کوین روشه (Kevin Roche) از ایالات متحده
5. سال 1983: یو مینگ پی (Ieoh Ming Pei) از ایالات متحده
6. سال 1984: ریچارد مه­یر (Richard Meier) از ایالات متحده
7. سال 1985: هانس هولاین (Hans Hollein) ازاسترالیا
8. سال 1986: گاتفرید بوهم (Gottfried Boehm) از آلمان
9. سال 1987: کنزو تانگه (Kenzo Tange) از ژاپن
10. سال 1988: گوردن بون­شافت (Gordon Bunshaft) از ایالات متحده و اسکار نیمه­یر (Oscar Niemeyer) از برزیل
11. سال 1989: فرانک گری (Frank O. Gehry) از ایالات متحده
12.سال 1990: آلدو روسی (Aldo Rossi) از ایتالیا
13. سال 1991: رابرت ونتوری (Robert Venturi) از ایالاتمتحده
14. سال 1992: آلوارو سیزا (Alvaro Siza) از پرتغال
15. سال 1993: فومیهیکو ماکی (Fumihiko Maki) از ژاپن
16. سال 1994: کریستین دو پورتزامپارک (Christian de Portzamparc) از فرانسه
17. سال 1995: تادائو آندو (Tadao Ando) از ژاپن
18. سال 1996: رافائل مونئو (Rafael Moneo) از اسپانیا
19. سال 1997: سور فهن (Sverre Fehn) از نروژ
20. سال 1998: رنزو پیانو (Renzo Piano) ازایتالیا
21. سال 1999: سر نورمن فاستر (Sir Norman Foster) از انگلستان
22. سال 2000: رم کولهاس (Rem Koolhaas) از هلند
23. سال 2001: ژاک هرزوگ (Jacques Herzog) و پی­یر دمورن (Pierre de Meuron) از سوئیس
24. سال 2002: گلن مورکات (Glenn Murcutt) از استرالیا
25. سال 2003: یورن اتزن (Jørn Utzon) ازدانمارک
26. سال 2004: زاها حدید (Zaha Hadid) از انگلستان
27. سال 2005: تاممین (Thomas Mayne) از آمریکا

اخبار ما

انا لله و انا الیه راجعون

انا لله و انا الیه راجعون

انا لله و انا الیه راجعون همانا ما از خداییم و به سوی او باز میگردیم

مشاهده مطلب

سال نو مبارک

سال نو مبارک

حلول سال نو و بهار پرطراوت را که نشانه قدرت لایزال الهی و تجدید حیات طبیعت می باشد رابه تمامی عزیزان تبریک و تهنیت عرض نموده

مشاهده مطلب

افتتاح دفتر جدید شرکت طرح معماری ماندگار پارس

افتتاح دفتر جدید شرکت طرح معماری ماندگار پارس

افتتاح دفتر جدید واقع در شهر تاریخی یزد مقارن با روز مهندس و با حضور مدیرعامل برگزار گردید.

مشاهده مطلب