فرشید موسوی

فرشید موسوی

فرشید موسوی

خانم فرشید موسوی در آخرین موفقیت خود توانست برنده ی مسابقه طراحی مجتمع مسکونی در محله La Défense واقع در حومه غرب پاریس گردد.فرشید موسوی در سال 1341 در شهر شیراز متولد شد و تا سن 14 سالگی در ایران بسر برد. سپس به انگلستان رهسپار شد و در 18 سالگی به عنوان دانشجوی معماری در دانشگاه داندی (Dundee) بریتانیا پذیرفته شد. بعد از اتمام تحصیل در دانشگاه داندی و یک سال کار در کارگاه ساختمان رنزو پیانو در جنوا، مشغول به تحصیل در مدرسه معماری بارتلت در کالج لندن شد. او در سن ۲۴ سالگی و در هنگام تحصیل برای کسب مدرک کارشناسی‌ارشد معماری در دانشگاه هاروارد، آلخاندرو زائرا پولو، شوهر و همکار آینده خویش را ملاقات کرد.

موسوی در سال ۱۹۹۱ از دانشگاه هاروارد و با عنوان Professor in Practice of Architecture فارغ‌التحصیل شد و همکاری با زائرا پولو در دفتر کولهاس (Rem Koolhaas) رتردام را آغاز کرد. بعد از دو سال همکاری، آن‌ها با یکدیگر ازدواج کرده و "دفتر معماری خارجی" (FOA) در لندن را راه‌اندازی کردند. آن‌ها در هنگام تاسیس این شرکت، برای تدریس در انجمن معماری در آن شهر به سر می‌بردند.

به سرپرستی خانم موسوی و آقای پولو طرح‌های بسیار زیادی را در این شرکت به اتمام رساندند که از جمله‌ آن‌ها می‌توان از انتشارات دالنیوک در شهر کتاب کره ‌جنوبی، ساختمان تئاتر شهرداری توربیخا در اسپانیا، مجتمع اومرانیه در استانبول، مجتمع مسکونی کارابانچل در مادرید، مرکز تکنولوژی بارسلونا، دپارتمان جان لوییز، کالج طراحی ریونزبورن و ساختمان سه‌گانه EC3 در انگلستان، انستیتوی پزشکی قانونی مادرید، برج مسکونی دورانگو در اسپانیا و ترمینال مسافری فرودگاه یوکوهامای ژاپن نام برد.

شایان ذکر است که خانم موسوی در رقابت برگزارشده برای طراحی سینما آزادی در سال ۱۹۹۷ نیز با طرحی بسیار جالب و تاحدی شبیه به ساختمان جعبه موسیقی BBC، شرکت کرد که البته برنده آن مسابقه شناخته نشد.

خانم موسوی به مدت ۸ سال در اتحادیه معماری لندن مشغول به تدریس بود و در این مدت ریاست موسسه معماری فرهنگستان هنرهای زیبا در وین را نیز بر عهده داشت. علاوه بر سرپرستی این فرهنگستان فرشید موسوی بین سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵ در این موسسه به تدریس نیز مشغول بود.

از پروژه های حال حاضر خانم موسوی می توان به موزه هنرهای معاصر Celevland آمریکا و همچنین بنای سرای قرآن تهران نیز اشاره کرد.

خانم فرشید موسوی از اعضای موسس شرکت Foreign Office Architects – FOA بود و اين سمت را تا شهريور امسال (1390) بعهده داشت. او پس از مدتی شرکت خصوصی خود را مستقلاً با نام FDA ( Farshid Moussavi Architecture) تأسیس کرد و در اين مسابقه از طرف شركت خصوصي خود شركت كرده است.

مشخصات طرح:

این طرح دارای زمینی به وسعت 11،430 مترمربع برای ساختمان سازی است که در این وسعت 7،500 مترمربع به واحد های مسکونی، 2،930 مترمربع واحد های دانشجویی و 1،000 مترمربع به واحد های کوچک فروشگاهی اختصاص داده شده است.

این پروژه توانسته با طراحی خود دو منطقه la Défense و les Terrasses de Nanterre را به یکدیگر متصل کند و بخش های مختلفی نیز به این مناطق مانند هتل و استادیوم ، اضافه کند.

طرح فرشید موسوی که بصورت احجام باریک باریک روی یکدیگر قرار گرفته اند، دو فضای مسکونی متفاوت با یکدیگر ایجاد کرده است. هر طبقه از این ساختمان در این طرح با یک زاویه مشخص از طبقه زیرین خود دوران یافته است که این چرخش باعث شده تا هر طبقه دارای یک بالکن مسقف (طبقه بالایی سقف آن را تشکیل می دهد)، و یک تراس باز باشد. این فضاهای خارجی مورب ایجاد شده باعث می شوند تا ساکنین از دیدن مناظر زیبای مسیر تاریخی La Grande Axe بی بهره نمانند.

فضاهای فروشگاهی در این مجموعه طبقه همکف را اشغال خواهند کرد و ده طبقه بالای آن مسکونی بوده که شامل سه طبقه واحد های دانشجویی نیز می باشد.

پروفسور فرشید موسوی از جمله کارشناسان سرشناس معماری در جهان به حساب می‌آید

زندگینامه

وی تا سیزده سالگی در ایران (ساری) بوده‌است و سپس برای ادامه تحصیل به انگلستان می‌رود.

وی دانش آموخته دانشگاه کینگز لندن، دانشگاه داندی و مدرسه معماری بارتلت می‌باشد.

پروفسور فرشید موسوی به مدت ۸ سال در اتحادیه معماری لندن مشغول به تدریس بود و در این مدت ریاست موسسه معماری فرهنگستان هنرهای زیبا در وین را نیز بر عهده داشت.

Cinema de Lux, Highcross Leicester - Foreign Office Architects - Under Construction - April 2008 (106

علاوه بر سرپرستی این فرهنگستان فرشید موسوی بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵ در این موسسه به تدریس نیز مشغول بود. وی به همراه همسرش الخاندرو زائراپولو شرکت معروف معماری Foreign Office Architects را در سال ۱۹۹۵ میلادی بنیان نهاد. وی در سال ۲۰۱۱ پس از جدایی از همسرش، بنیاد FMA را راه اندازی نمود.

فرشید موسوی همچنین از داوران جایزه معماری آقاخان است.

مقام‌ها  دریافت جایزه چارلز نیکس در سال ۲۰۰۵

    دریافت جایزه نقشه کشی معماری برای پارک نوارتیس و پارکینگ بزرگ بازل در مراسم سالانه ونیز در سال ۲۰۰۴

    برنده طرح سینما آزادی تهران

اخبار ما

انا لله و انا الیه راجعون

انا لله و انا الیه راجعون

انا لله و انا الیه راجعون همانا ما از خداییم و به سوی او باز میگردیم

مشاهده مطلب

سال نو مبارک

سال نو مبارک

حلول سال نو و بهار پرطراوت را که نشانه قدرت لایزال الهی و تجدید حیات طبیعت می باشد رابه تمامی عزیزان تبریک و تهنیت عرض نموده

مشاهده مطلب

افتتاح دفتر جدید شرکت طرح معماری ماندگار پارس

افتتاح دفتر جدید شرکت طرح معماری ماندگار پارس

افتتاح دفتر جدید واقع در شهر تاریخی یزد مقارن با روز مهندس و با حضور مدیرعامل برگزار گردید.

مشاهده مطلب