سطل زباله

سطل زباله

سطل زباله

طبق ضوابط و مقررات حجم سطل های زباله در اماکن 50 لیتر و در مرکز شهر و فضاهای پر تردد 100 لیتر می باشد. ابعاد معمول مقطع سطل ها 40×25 سانتی متر و در ارتفاع 65 سانتی متر معادل 65 لیتر است. و ارتفاع تمام شده از سطح زمین 120 سانتی متر می باشد. جنس پایه ها باید مقاوم و با استحکام در برابر آسیب های شهری باشد؛ بهتر است در ساخت سطل زباله از مواد نسوز مانند فلز، استفاده شود. در صورت استفاده از مواد پلاستیکی، جنسی انتخاب شود که علاوه بر غیر قابل اشتعال بودن، دود سمی تولید نکرده و باقیمانده سوخته های آن به صورت لکه کف سازی پیاده رو را خراب نکند. و همچنین استفاده از مصالح قابل شکستن و آسیب پذیر برای سطل زباله ممنوع می باشد.

برای سهولت تخلیه زباله، درون سطل محفظه ای تعبیه می شود. در صورت عدم امکان تعبیه محفظه، سطل ها باید به وسیله لولا به پایه وصل شود. به طوریکه بدون نیاز به جداکردن از پایه قابل تخلیه و شستشو باشند.

جهت جلوگیری از ماندن برف و باران بر روی سطل ها، سطح محافظ با شیب 3 درجه  قرار داده می شود. سطح محافظ باید کاملا سطح سرا پوشانده و از سطح مقطح سطل کوچکتر نباشد.

کف سطل یا محفظه زباله باید 3 درصد شیب داشته و بوسیله توری از بخش فوقانی جدا شود. و همچنین باید دارای یک گودی یا لاواک برای جمع آوری آب های احتمالی زباله باشند. در سطل های بدون در، حداقل نصف مساحت سطح مقطع سطل باید باز باشد. کلیه گوشه های بیرونی و درونی و لبه های دهانه سطل زباله باید مدور باشد. علامت های تفکیک زباله، باید با رنگ های متضاد با رنگ سطل بوده و حداقل نصف سطح عرض سطل را پوشش دهد. توصیه می شود سطل های زباله درهای دوطرفه داشته باشند، به طوریکه هم از پیاده رو و هم از حریم سواره بتوان زباله را درون آن ریخت.

رنگ سطل زباله باید مطابق با ضوابط مبلمان شهری و هماهنگ با محیط پیرامون انتخاب شود. و همچنین باید قابل تشخیص و متمایز از پیرامون باشد. توصیه می شود که از رنگ هایی که آلودگی را کمتر نشان می دهد استفاده شود.

جانمایی سطل های زباله در خیابان های تجاری پررفت و آمد به فاصله 30 متری از هم، در مکان های امنیتی به فاصله 50 متری و در مجاورت ساختمان های عمومی می توان بر اساس نکات ایمنی حداقل تا فاصله 30 متری نصب شوند. تعبیه سطل های تفکیک زباله در مجاورت کاربری های جاذب و پر مراجعه الزامی و نصب سطل زباله اضافی توصیه می شود. نصب سطل در مجاورت اغذیه فروشی، ایستگاه های حمل و نقل نظیر ایستگاه اتوبوس و تاکسی الزامیست. کلیه سطل ها باید در راستای سایر مبلمان شهری واقع در پیاده رو و مجاور حریم سواره، مانند چراغ ها باشد. در مسیرهای با عرض کمتر از 8 متر تعبیه سطل در یک طرف مسیر کافیست. در پیاده روهای خیابان های تجاری با عرض بیشتر از 4 متر، سطل زباله در دو طرف تعبیه شود. قرارگیری سطل ها بر روی جوی یا هر نوع مجرای آب و فاضلاب ممنوع می باشد. استفاده از سطل های بدون در و محافظ در صورت قرارگیری در محلی که سایبان، رواق یا کنسول داشته باشد، مجاز است. در تقاطع خیابان ها و در دو طرف خطوط عابر پیاده سطل زباله تعبیه می شود.

نصب سطل ها باید کاملا عمود بر سطح زمین باشد. در صورتی که بتن کف با ضخامت لازم باشد، به وسیله رول بولت فولادی و رد غیر این صورت به وسیله فونداسیون اجرا می شود. در صورت اجرای سطل ها با سیمان سطح تمام شده با سطح پیاده رو باید همتراز باشد و هیچگونه چاله یا بلندی ایجاد نکند. و همچنین باید سطح سیمان با قلوه سنگ و مطابق با ضوابط پیرامون پوشیده شود. در صورت استفاده از میخ و پرچ برای نصب، لازم است محل اتصال با غلاف کروی به شعاع 20 سانتی متری یا هرمی به ارتفاع 20 سانتی متر پوشیده شود. رنگ و جنس غلاف یا هر نوع ابزار اتصال، باید مطابق با ضوابط کف سازی پیرامون پایه باشد. می توان در مکان های شلوغ مانند خیابان های تجاری، سطل ها را بر سایر اثاثه شهری مانند پایه چراغ، بدنه ایستگاه های اتوبوس و پایه تابلوها نصب نمود. در صورت الزام برای نصب سطل ها در مجاورت بدنه ساختمان ها بهتر است از فرم های متصل به دیوار استفاده شود. و در تمام مدل ها اتصالات در حد امکان مخفی و دور از دید باشد.

سطل های زباله پلاستیکی

از حجم 10 لیتری تا 1100 لیتری چرخ دار از جنس پلی اتیلن برای استفاده در شهرداری ها، بیمارستانها، هتل ها ادارات منازل و اماکن عمومی طراحی و تولید می گردد.

برای بازیافت زباله شهری بصورت مکانیزه سطل های زباله 1100 لیتری و 770 لیتری بصورت گالوانیزه نیز از تولیدات شرکت می باشد.

اخبار ما

انا لله و انا الیه راجعون

انا لله و انا الیه راجعون

انا لله و انا الیه راجعون همانا ما از خداییم و به سوی او باز میگردیم

مشاهده مطلب

سال نو مبارک

سال نو مبارک

حلول سال نو و بهار پرطراوت را که نشانه قدرت لایزال الهی و تجدید حیات طبیعت می باشد رابه تمامی عزیزان تبریک و تهنیت عرض نموده

مشاهده مطلب

افتتاح دفتر جدید شرکت طرح معماری ماندگار پارس

افتتاح دفتر جدید شرکت طرح معماری ماندگار پارس

افتتاح دفتر جدید واقع در شهر تاریخی یزد مقارن با روز مهندس و با حضور مدیرعامل برگزار گردید.

مشاهده مطلب

سطل زباله

سطل زباله

سطل زباله

سطل زباله

سطل زباله

سطل زباله

سطل زباله

سطل زباله

سطل زباله

سطل زباله

سطل زباله

سطل زباله

سطل زباله

سطل زباله

سطل زباله

سطل زباله

سطل زباله

سطل زباله

سطل زباله

سطل زباله

سطل زباله

سطل زباله

جایگاه سطل زباله مخزنی

جایگاه سطل زباله مخزنی